Kuru Meyveli Buğday Maması (6 Aylık Bebek Maması)

Meyveli Buğday Maması
Kuru Meyveli Buğday Maması (6 Aylık Bebek Maması)

Bebeğiniz 6 aylık olup ek gıdaya geçtiği andan itibaren bu mamayı yiyebilir. Bu bebek maması tarifi içindeki kuru meyveler vitamin açısından çok zengindir. Özellikle kış günlerinde bulamadığımız, yaz meyveleri yerine kullanılabilir. Kuru meyveleri alırken güneşte kurutulmuş ve organik olanını tercih etmeye çalışın.

Meyveli Buğday Maması Malzemeleri:
    1 çay bardağı aşurelik buğday
    1.5 çay bardağı doğranmış kuru meyve (Su içinde ıslatılmış)
    4 su bardağı su
    İsteğe bağlı olarak bal yada pekmez (Bal yalnızca 12 aylıktan büyük bebeklerin kullanımı için uygundur)Meyveli Buğday Maması Hazırlanışı:
Buğdayı bir gece önceden 1.5 su bardağı su ile 15 dakika kaynatın. 1 su bardağı soğuk su ilave ederek bir gece bekletin. Ertesi gün iki su bardağı suyu buğdaya ilave ederek bir saat pişirin. Buğdayın pişmesine yakın (yaklaşık son 20 dakika) önceden ıslatılmış kuru meyveleri tencereye katın. Hazırladığınız mamayı blender ile iyice ezin.
İsterseniz bu bebek mamasının içine öğütücü de un haline getirdiğim ceviz, badem yada kabak çekirdeği Katın. Böylece bebek maması bir çok mineraller ve vitaminler bakımından daha zengin hale geliyor. Mesela kabak çekirdeği çinko açısından oldukça zengin. Ve çinko bağışıklık sisteminin gelişmesi için gerekli olan bir mineral.


Yorumunuzu Ekleyin

Disqus Yorumlar

Beğen