3 Üç Aylık Bebeğin Gelişmesindeki değişiklikler

3 Aylık Bebek

Bebeğin 3. ayındaki gelişmesinde ne gibi değişiklikler gözlemleyeceğim? Bebeğimdeki değişimler;
  • Başını ve bedenini daha iyi kontrol etmeye başlar. 
  • Hareketleri daha fazla gelişir. (Her şeye bakar, ortamı nesneleri tanımaya başlar, tutar ve emmek için ağzına götürür.) 
  • Elleriyle ilgilenir, uzun süre parmaklarına bakar. Ellerini nasıl kullanacağını öğrenir, bir şeylere uzanır. 
  • Nesneleri tüm ayrıntılarıyla görmeye başlar. 
  • Uyku ve yemek düzeni gelişir.
3 Aylık Bebek Kaç Kilo Olmalı?
Üç Aylık Bebeğin Boyu ve kilosu:
Bu konudaki istatistiklere göre, yeni doğan bir erkek çocuk ortalama 3.400 kg. ağırlığında ve 50-51 cm. boyunda­dır. Bu rakamlar kız çocuk için 3 kg. ve 48-49 cm. dir. Dört kilonun üzerin­de doğan bebekler iri, 2,5 kg. dan da­ha hafif olanlar ise erken doğmuş kabul edilirler. Doğumu izleyen ilk günlerde çocuk ağırlığının yaklaşık olarak % 10′ unu kaybeder, örneğin, 3,3 kg. doğan bir çocuk birkaç gün sonra 3 kg.
4 kg. doğan ise yaklaşık 3,600 kg. gelir. Bu çocuğun başlangıçta yeteri kadar beslenememesinden doğan fizyolojik bir kilo kaybıdır. Çocuğun kilosunun azalması­nın bir başka nedeni de bazı sıvı madde­lerin vücuttan atılmasıdır: İşeme yoluyle atılan sidik; bağırsaklardan atılan sıvı mekonyum maddesi; deri solunumu so­nucu oluşan buharlaşma gibi… Bebek, iyi bakılır, beslenirse, on gün içinde doğum sonrası kilosuna yeniden kavuşur. Çocuğun boyuyla ilgili.rakam­lar ise daima daha belirlidir. Bu rakam­lara, çocuğun dokuz aylık gebelik döne­mi sonunda normal olarak mı yoksa za­manından önce mi doğduğunu sapta­mak için başvurulur. Bilindiği gibi, ço­cuğun boyu anne karnında kaldığı son bir ay içinde, yani gebeliğin dokuzuncu ayında, beş santimetre kadar uzar. Bu önemli bir uzamadır; erken doğan ço­cuk bu beş santimetrelik boy farkından dolayı normal çocuktan ayırt edilebi­lir.

3 Aylık Bebeklerin Yapabildikleri:
Yüzüstü yatış pozisyonunda kafasını 45 ° kaldırabilir
Yakın mesafedeki nesneleri görme alanına girişinden çıkışına kadar (120°) izleyebilir.

Konuşma ve seslere kıkırdayarak yanıt verebilir. Müzik ve insan sesi ile rahatlar, mutlu olur. Emerken bile ses duyunca emmeyi bırakıp dinlemeye çalışır. Sesin geldiği yere döner.

Ellerini keşfeder: “Ooohh! Bu da ne? Amanınnnn oynatabiliyorum, bir sağa bir sola. Ne İlginç bu şeyler, kıpır kıpır. Dur bir de tadına bakayım…!” Bu güne kadar yumruk yaptığı ellerini açar, parmaklarını açıp kapatıp ellerini izler. Ellerini kendi isteği oynatıp açıp kapatabilmek onu mutlu eder. Bir oyuncak verilirse sallar(Bkz Oyuncaklar)

Salyası artar, dudaklarını büzüp baloncuklar yapmaya başlar. Parmaklarını daha çok emer. anne memesini emerken bile parmağını ağzına götürür.

Yattığı yerden doğrulmaya ve dik oturmaya çabalar. Destekle oturabilir.

Yan dönmeye çalışır.

Yakalama refleksi kaybolur.

Uyku süresi artar, ağlamaları azalır. Gece uykuları 6–7 saate uzayabilir. Ancak saat gibi sabah erken bir saatte uyanıp uyutulamaz, ailesini deli eder.

Bebeğinize Bunları Yapın:
Banyo yapıp üzerini değiştirirken “Elini uzat”, “Parmaklarını sayalım”, “Neredeymiş kızımın/oğlumun ayağı?” vs. diyerek uzuvlarını tanıtın.

Yaptığı hareketleri ödüllendirin.

Eline değişik şekil ve sertliklerde farklı sesler çıkaran oyuncaklar tutuşturun. Bunları sallayıp kavramak, rengini, şeklini kıvamını vs algılamaya çalışmak onun zihni için uyarıcı olacaktır.

Bebeğiniz artık hareketlenmeye başladı. Dönmeye çalışıyor, düşme tehlikesi belirdi. Yakında göz açıp kapayana kadar yürümeye başlayacak, ev kazaları tehlikesi artacak. Yavaş yavaş evde genel tedbirlerinizi almaya başlayın (Bkz. Ev Kazaları).

Bebeğin ihtiyaçları, ev işleri: çamaşır, yemek, ütü, bulaşık, yemek, eşinizin beklentileri… Aklınız karman çorman değil mi? Önceliklerinizi belirleyin, sıraya koyun. Her şeyi tam yapamazsınız.

Bebeğinizin günlük yaşam ritmini düzene sokmaya çalışın. Bebekler düzeni sever ve düzenli yaşamla rahatlar. Yani aynı saatte uyuyup aynı saatlerde beslenmeyi, banyoyu ve gezmeyi severler. Tipik bir 3 aylık bebek sabah erkenden (yaklaşık 05.00–06.00) uyanıp emer, kısa bir süre uyanık kalıp yine uyur; öğleden önce yine uyanır, öğleden sonra daha uzun bir süre uyanık kalır... Bunu sağlamaya çalışmalısınız.

Artık odanızı mutlaka ayırın. Artık gazı azalıp kayboldu, eğer gazlı dönemde önerilerimize uyup sadece sırtını patpatladıysanız ve sallamadan uyumaya alıştırdıysanız geceleri rahat uyuyacaktır. Ayrıca bebekler gece uykularında dönme gerinme hareketleri sırasında ıkınır ve inler gibi sesler çıkarır ve sizi de uyandırır. Bunun için odanızı ayırarak siz de rahat edeceksiniz. Uyanınca her ağlamasında kucağa alıştırmazsanız kendiliğinden düzene girecektir.(Altı temiz, karnı tok, burnu açık, aşırı ince veya kalın giydirilmemiş bir bebek uyanınca ağlasa da 10–15 dakika beklenmelidir). Bu dönemde odanızı ayırmazsanız ileride bebeğiniz aynı odada ve yatakta yatmak istemeye devam edecek, ayırmak istediğinizde de onu artık sevmediğinizi sanacaktır.

Bebeğinizi kucağınızda uyutmadan yatağına koyun ki, şimdiden kendi kendine uyumaya alışsın, bunu yaparsanız ileride çok daha rahat edeceksiniz. Eğer bu şekilde uyutmakta güçlük çekiyorsanız, ninni söyleyin, yanında durup hafif hafif sırtına vurun, uyku müziğini çalın, pozisyonunu değiştirin.


3 Aylık Bebeğinize Yapmayın:

Anne sütü ve mama dışında meyve suyu, yemek suyu, çikolata vs vermeyin, tadına bile bakmasın. Erken ek gıda ve yarı katılar verilen bebeklerde alerji ve bazı barsak hastalıkları ortaya çıkabilmektedir.


3 Aylık Bebeğin Beslenmesi:

Sadece anne sütü ile devam edin. Kilo alım hızı ayda 500–550g’ın altına inerse doktorunuzun önerisi olursa mama başlayın.
Vitaminine devam edin.

3 Aylık Bebeğin Aşıları:

Aşı takvimine göre verem ve/veya DBT-çocuk felci –HIB aşılarını yaptırın.

3 Aylık Bebeğin Büyüme Cetveli:


                   Kızlar                  Erkekler
En az :      4000g / 54 cm     4000g / 54 cm

Ortalama: 5600g / 59,5cm   5600g / 59,6 cm

En fazla:    7200g / 65,8 cm  7200g / 65,8 cm


Yorumunuzu Ekleyin

Disqus Yorumlar

Beğen