Tarçınlı Elma ve Armut kompostosu

Tarçınlı Elma ve Armut kompostosu
Tarçınlı Elma ve Armut kompostosu (4 Aylık Bebek Maması)

Tarçınlı Elma ve Armut kompostosu Malzemeleri:
1 Adet Armut (küçük/orta boy)
1 Adet Elma (orta/küçük boy)
1 Tutam Tarçın
100 ml. Su

Tarçınlı Elma ve Armut kompostosu Hazırlanışı:
Öncelik le elma ve armut'un çekirdeklerini çıkartın ve ince ince dilimleyin…Daha sonra tencereye  hazırlamış olduğumu 100 ml. suyu ekleyin ve dilinmiş meyveleri bir güzel pişirin.

Kaynama esnasın su buhar olup uçacağı için koyulaşmaya başladığında biraz biraz su ekleyip karıştırmaya devam edin. Pişmekte olan kompostoya tarçını ekleyerek, hepsini tekrar karıştırın ve süzgeçten geçirin. Bebeğimize afiyet şeker olsun, vitamin olsun.


- Elmanın Faydaları
- Armudun Faydaları

Çubuk Tarçın ve Toz Tarçın
Çubuk Tarçın | Toz Tarçın

Tarçın: Asya kökenli yaprak dökmeyen, hoş kokulu bir ağacın kabuklarından elde edilen baharat çeşididir.

Tarçın Nasıl Kullanılır? Yemeklerde ve tatlılarda lezzet ve koku vermesi için kullanılır. Tarçın özellikle sütlü tatlılarda kullanılırsa sütteki zararlı bakterileri yok eder. Bal ve limonla karıştırılıp yenirse boğaz yanmasına iyi gelir. Tarçın esansı gıda ve parfümeri sektöründe koku verici olarak kullanılır.

Tarçının Faydası: Tarçın ferahlık verir ve iştah açar. El ve ayaklardaki titremeleri ve damar tıkanıklığını önler. Mide rahatsızlıklarına ve karın ağrılarına iyi gelir. Bağırsak kurtlarının dökülmesine ve bağırsak iltihaplarının iyileşmesine yardımcı olur. Cinsel isteği arttırır. Gaz söktürücüdür. Kötü kokuları, öksürüğü ve ishali keser. Vücut direncini arttırır. Soğuk algınlığı ve nezleye karşı yararlıdır. Kan Şekerini dengeleyen Tarçın, şeker hastaları için çok faydalıdır.
Taze Tarçın
Tarçın Yeşil Bitki

Tarçının Faydaları:
 1. Kolesterolü düşürür. Çalışmalar günde sadece yarım çay kaşığı tarçın tüketilmesinin kolesterolü düşürdüğünü göstermiştir.Tarçın kandaki kötü kolesterol ve trigliserid seviyesini düşürür.
 2. Kan şekerini düşürür Tip 2 Diyabeti tedavi eder.Çalışmalar günde sadece yarım çay kaşığı tarçının kan şekerini dengelediğini göstermiştir. Tarçın insülinin daha etkin olmasını sağlar ve bu sayede kilo kontrolü ve kalp krizi riskinin azaltılmasında yardımcı olur.
 3. Kalp Hastalıklarına Faydalıdır. Tarçın kalp damar sistemini güçlendirir.Tarçında bulunana kalsiyum ve lif kalp hastalıklarına karşı bir koruma sağlar.Biraz tarçın koroner damar hastalığında ve yüksek tansiyonda yardımcı olur.
 4. Kanserle Savaşır. Amerika Maryland'da  yapılan bir araştırma tarçının kan kanseri ve lenf kanserinde kanserli hücrelerin bölünmesini azalttığını göstermiştir. Tarçında ki kalsiyum ve lif kombinasyonu safra salgısını artırarak kolon hücrelerinin zarar görmesini dolayısıyla kolon kanserini önler.
 5. Diş Ağrısı ve Ağız Kokusu Giderici. Tarçın geleneksel olarak diş ağrısı tedavisinde ve ağız kokusu giderici olarak kullanılır. Bir kaç çimdik tarçın ağızda çiğnenebilir ya da çayı yapılıp gargara olarak kullanılabilir.
 6. Solunum sorunlarını tedavi eder. Tarçın grip için çok faydalı bir ev ilacıdır .Bir çay kaşığı bal ve çeyrek çay kaşığı tarçın karıştırılır ve yenir.3 gün boyunca devam edilir. Bu reçete öksürüğe, soğuk algınlığına ve sinüzite iyi gelir.
 7. Beyin Toniği. Tarçın beyin aktivite'si artırdığında beyin için iyi bir toniktir. Sinirsel tansiyonu tedavi eder, hafıza kayıplarını önler. Çalışmalar tarçını koklamanın bilişsel fonksiyona, hafızaya, zihinsel performansa iyi geldiğini, uyanıklığı ve konsantrasyonu artırdığını göstermiştir.
 8. Enfeksiyonlara iyi gelir. Anti mantarianti bakteriyel, anti viral, anti parazitik ve antiseptik özellikleri nedeniyle dahili ve harici enfeksiyonlarda etkilidir.
 9. Adet dönemini kolaylaştırır. Tarçın kadın sağlığında da faydalıdır. Adet kramplarında ve diğer adet sorunlarında rahatlama sağlar.
 10. Doğum Kontrolü. Tarçın aynı zamanda bir doğal doğum kontrol aracıdır. Doğumdan sonra düzenli olarak kullanılması adeti geciktirir ve gebeliği önler.
 11. Anne Sütünü Artırır. Tarçın anne sütünde artış sağlar.
 12. Eklem iltihabından kaynaklanan ağrılarda rahatlama sağlar. Tarçın anti iltihap maddeler içerdiğinden, eklem iltihabı gibi hastalıklarda rahatlama sağlar. Copenhagen Üniversitesinde yapılan bir çalışma sonucunda bir hafta boyunca her sabah 1 çay kaşığı balla çeyrek çay kaşığı tarçını karıştırıp yiyen hastalarda belirgin bir rahatlama görülmüş, bir ay boyunca kullanan hastalar ağrısız yürümüşler.
 13. Sindirim Toniği. Tarçın pek çok yiyeceğe baharat olarak eklenmeli, güzel bir tat vermesini dışında ayrıca hazmı kolaylaştırarak sindirime katkı sağlar. Tarçın hazımsızlık ,mide bulantısı, kusma, mide sorunları, ishal ve gazda çok etkilidir. Bağırsak ve mideden gazı atmak konusunda çok yardımcıdır. Asitliliği, ishali ve sabah halsizliğini bitirir. Tarçın çok etkili bir sindirim toniğidir.
 14. İdrar Yolları Enfeksiyonlarına İyi Gelir. Düzenli bir şekilde tarçın tüketen insanlarda idrar yolları enfeksiyonları daha az görülmektedir. Tarçın idrar söktürücüdür, İdrarı artırır ve söktürür.
 15. Pıhtılaşma Önleyici Etki. Tarçında bulunan Cinnamaldehid adlı maddenin kanın pıhtılaşmasını önleyici etkisi vardır. Acil durumlarda kanamanın durması ve yaraların kapanması için gerekli olan kanın pıhtılaşması normal şartlarda da olursa damar tıkanıklığına neden olur. Cinnamaldehid kandaki gereksiz pıhtılaşmaları önleyici bir maddedir.
 16. Doğal Gıda Koruyucu. Yiyeceklere eklendiği zaman bakteri oluşumunu engeller ve doğal bir koruyucu görevi üstlenir.
 17. Baş Ağrısı ve Migrende Faydalıdır. Soğuk çarpması nedeniyle oluşan baş ağrısında tarçın az bir suya eklenir ve macunumsu hale gelince ince bir tabaka halinde şakaklara ve alna sürülür.
 18. Sivilce ve Siyah Noktalarda Etkilidir. Tarçın kan temizler bu yüzden sivilceler de faydalıdır. Bir kaç damla limon suyuna bir iki çimdik tarçın karıştırılarak elde edilen macun sivilce ve siyah noktalar üzerine uygulanırsa faydalı olur.
 19. Kanı inceltir ve kan akışını hızlandırır. Tarçın kan inceltici'dir ve bu sayede kan dolaşımını hızlandırır. Bu etkisi sayesinde ağrıların azalmasında yardımcı olur. İyi kan dolaşımı hücrelere daha fazla ve daha çabuk oksijen gitmesine yardımcı olur ve böylece metabolizmayı hızlandırır. Düzenli olarak tarçın kullanarak kalp krizi riskini azaltabilirsiniz.
 20. Kasları Gevşetir.
 21. Kas ve Eklem Ağrılarını Rahatlatır. Düzenli olarak tarçın tüketenler,tarçın tükettikten sonra kas ve eklem ağrılarında belirgin rahatlama olduğunu söylerler.
 22. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir. Bal ve tarçın karışımı bağışıklık sistemini güçlendirir, halsizliği yok eder, ömrü uzatır.Yaşlanmayı geciktirici etkiye sahiptir.
 23. Kaşınmada Etkilidir. Bal ve Tarçın macunu böcek ısırmalarına ve kaşınmaya karşı da kullanılır.
 24. Çok zengin bir manganez, fiber (lif), demir ve kalsiyum kaynağıdır.
 25. Tarçın kanamayı durdurucu etkiye sahiptir bu yüzden yaraların daha çabuk iyileşmesini sağlar. Tarçını sağlığınızı düzeltmek veya bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için kullanabilirsiniz. Tarçını çayınıza, kahvenize ekleyebilir yediğiniz meyvelerin, tatlıların üzerine serpebilirsiniz. Tarçını aşırı dozda tüketmek tehlikeli olabilir. Ayrıca tarçını hamileler kullanmasınlar. Şeker hastaları doktorlarına danışmadan ilaç yerine veya ilaçlarıyla beraber kullanmamalıdırlar.Yorumunuzu Ekleyin

Disqus Yorumlar

Beğen