Karnabahar Patates Püresi


Karnabahar Patates Püresi
Karnabahar Patates Püresi (5 Ay ve Üzeri Bebek Maması)

Malzemeler:
1 Tane Patates
1-2 baş Karnabahar
1 Tane Havuç
1 Tane Kabak

Hazırlanışı (Yapılışı):

Patateslerin ve kabağın kabukları bir güzel soyun. Karnabahar, kabak ve patatesi iyice yıkadıktan sonra
tencere içinde haşlayın. Haşlanmış patates, kabak ve karnıbaharı bir kaba alarak çatal yardımı ile iyice ezin pestili
çıkartın.
Hazırlamış olduğunuz pürenin içerisine isterseniz servis etmeden önce 1 çorba kaşığı yoğurt ilave edebilirsiniz., Bebeklere Afiyet olsun.
Karnabahar

Karnabahar

Fosfat ve potasyum ihtiva eden ve içeriğinde, kadınları göğüs kanserine karşı koruyan 'indol-3 karbonal' bulunan karnabaharın, lahanadaki besin değerinin çoğuna sahip olduğunu bildiren uzmanlar, "Karnabahar çiçek olduğu için, bol bol fosfor ve vitaminleri, cinsiyet hormonu, bol E vitamini ve protein içerir. Bu maddeleri ile cinsel gücü arttırır, buna bağı olarak kalp rahatsızlıklarını da giderir. Sinirleri ve beyni iyi çalıştırır, onların yıpranmasını önler" diyorlar.

Karnabaharın yenilen kısmı; başını (kellesini) oluşturan çiçeklik ve çiçekleridir. En makbul karnabaharlar başı sıkı olanlardır. Güzlük karnabaharın başı orta irilikte, sıkı ve beyaz çiçekli; kışlık karnabaharın başı iri, sıkı ve beyaz çiçekli ve mart karnabaharın başı ise küçük, sıkı ve beyaz çiçekli olur. Gevşek başlı ve sarımsı çiçekli karnabaharlar makbul sayılmaz. Ancak, son zamanlarda Batı ülkelerinde pembe, mor ve sarı çiçekli karnabahar çeşitleri de yetiştirilmiştir. Karnabahar; çorbası, kızartması, sade ve zeytinyağlı musakkası ile salataları yapılarak tüketilir. 

Karnabahar Besin Değerleri

100 gr. karnabaharın içerdiği besin değerleri şöyle sıralanabilir: 27 kalori; 2,7 gr. protein; 5,2 gr. karbonhidrat; 0 kolesterol; 0,2 gr. yağ; l gr. lif: 56 mgr. fosfor; 21 mgr. kalsiyum; 0.7 mgr. demir: 295 mgr. potasyum: 60 IU A vitamini; 0,09 mgr. B1 vitamini; 0,08 mgr. B2 vitamini; 0,6 mgr. B3 Vitamini ve 55 mgr. C vitamini. 

Karnabahar Faydaları

İlk olarak potasyum minerali olmak üzere, beden için yararlı önemli besin maddelerini bolca içermesinin yanı sıra;
  • Karnabahar, tüm Turpgiller'deki sebzeler gibi bedenin kansere yakalanma rizikosunu aza indirger: Özellikle kalın bağırsak ve mide kanserlerine karşı etkilidir.
  • Antioksidan madde yönünden de zengin olduğu için kalp hastalıklarına yakalanma, kalp krizi geçirme ve katarakt illetine tutulma rizikosunu da azaltır.
  • Karnabahar, demir minerali oranı yüksek olduğu için kansızlığı önler.
  • Potasyum minerali yönünden zengin olduğu için de yüksek tansiyonu düşürür, tansiyonu belli düzeyde tutar.

Dikkat: Bu etkilerinden yararlanmak için karnabahar haftada 2-3 kez yenilir. Ancak, tüm Turpgiller'deki sebzelerde olduğu gibi karnabahar da bedenin iyot emilimini azaltır, özellikle içme suyunda iyodun az olduğu yörelerde sıkça karnabahar yiyenler iyotlu besinler ya da iyotlu tuz almaya özen göstermelidir.Yorumunuzu Ekleyin

Disqus Yorumlar

Beğen