Bebek'de Pişik


Bebeklerde Pişik
Yeni doğan bebeğin, doğduğu andan tuvalet eğitimini alana, çiş (kaka) kontrolünü kazanana dek bezleme gibi bir çözüme gereksinim olacaktır.

Bebeğe bakan anne ve diğer kişiler de bezleme ve altını temizlemek gibi sorunla uğraşacaktır. Fakat bu yalnızca bebeğe bakanların değil bebeğin de ciddi bir problemi olmaktadır. Bebek çişi (kakası) bebeğin son derece duyarlı cildi üstünde çok tahriş edici olabilir. Bebek cildi üstünde bulunmakta olan koruyucu yağ tabakası bu atıkların cilde zarar vermesini önleyemez ve ciltte kızarıklıklar, soyulmuş gibi görüntüler oluşmasına neden olabilir. bu da genel anlamda pişik denilen problemi
oluşturur.

İster kumaş, ister kağıt bez kullanın, vakit zaman bebeklerinizin poposunda parlak kırmızı renkli tahriş bölgeleri ortaya çıkar. Bu başlangıç dönemindeki pişiklerin büyük çoğunluğu çok kısa sürede geçer. Fakat zaman zaman de iyileşmeyip daha büyük sorunlara yol açabilir. En sık görülen pişik bölgesinde mantar ve bakteri enfeksiyonlarının soruna eklenmesidir.

altını sık değiştirmek, ıslak bırakmamak, temizliğine dikkat etmek gibi basit önlemlerle, bebeğimizi pişikten veya daha ciddi durumlardan basitçe koruyabiliriz. En önemli husus bebeğin kirli bez ile uzun müddet kalmasını önlemek ve sık değiştirmektir. Bebeğin altının devamlı kuru olması en önemli konudur. Bez değiştirme sırasında altını su ile yıkamak yararlı bir yöntemdir. Alt silme bezleri içerdikleri kimyasal maddeler nedeniyle alerjiye veya tahrişe yol açabilir. Su ve bebek sabunu ile temizlemek ve arkasından bir müddet açık bırakarak kurumasını sağlamak yararlı olacaktır.
Bebek'de Pişik

Bebek pişikleri nin engellemesi amacıyla sıklıkla yapılan yanlışlardan biri pudra kullanımıdır. Pudralar bebek cildinin gözeneklerini tıkayarak hava almasını engellerken pişik oluşumuna zemin hazırlarlar. Bebek yağlarını da kullanırken dikkatli olunması, bebeğin cildinin yağla ıslak olarak bırakılmaması gerekir. Bebeğin poposu yağlandıktan sonra kuru ve temiz bir havlu ile cilt tarafından emilmeyen fazla yağın alınarak cildin nemden arındırılması gerekir.

Kimyasal maddelerin her vakit alerjik sorunlara yol açabileceği unutulmamalıdır. Çeşitli özelliklerdeki kimyasal maddelerden oldukça uzak durmak gerekmektedir. Parfümlü kokulu sabunlardan uzak durmakta yarar vardır. Yalnızca çiş yapan bir çocuğu sabun kullanmaksızın sade su ile yıkayarak kurulayabilirsiniz.

Bebeğin altında pişik oluştuğunda, bebeğin altını sadece su ile temizleyip, bir müddet açık bırakarak, pişik olan bölgeleri, pişik için eczanelerde satılan pişik kremleri ile önleyebilir, hafif kademede olanları iyileştirebilirsiniz.

Genel olarak bebeğin alt değişimlerinde çocuğu birkaç dakika bezsiz bırakmak, çocuğun rahatlamasını temin eder, bundan başka altının hava almasını sağlaması nedeniyle pişik için engelleyici rolü de vardır.

Bebeğin altı bağlandıktan sonra naylon bir külot (muşamba) veya sızdırmayı önleyici katman koyulmamalıdır. Cildin hava almasını engellediği gibi nemin de içeride kalmasına neden olarak pişiklerin oluşumuna sebep olur. Bu daha çok kumaş bez kullanımında lazım olan ve sakıncalı bir durumdur.

Bütün bebeklerde vakit zaman pişik görülebilir. Bunlar yüzeysel tahrişlerdir. Yukarıda açıkladığımız basit tedbirler ile birkaç gün içerisinde geçmiyor ise hekiminize başvurmalısınız. Pişik ilerledikçe cilt, daha parlak kırmızı bir renk alır, kasıklar da kızarır, kırmızı alanlardan odaklanan oval kırmızı lekeler sağlam ciltte de görülür. Çok ağrılı hale gelir, kaşıntı olabilir. Bilhassa pişik kremlerine karşın 3-4 gün devam eden olgularda, maya veya mantar enfeksiyonu düşünülür. Şayet pişik alanlarında sivilceye benzer yapılar, ufak kabarcıklar görülüyor ise mikrobik enfeksiyonlar düşünülmeli ve doktora gidilmelidir.Yorumunuzu Ekleyin

Disqus Yorumlar

Beğen