Bebekler ne zaman yürütece biner?

Bebek Yürüteçi
Yürüteç bebek açısından ne kadar sağlıklı? Yapılan araştırmalar özellikle Türkiye’de yürüme bozukluğu çeken veya olması gerekenden daha geç bir zamanda yürümeye başlayan bebeklerin çoğunun yürütece bindirildiğini ortaya çıkarmıştır.
 Bu sayede bebeğiniz yürümek için mücadele etmeyecek ve bir anda yürümenin vereceği rahatlık ile bazı aşamaları atlaması sonucu doğal gelişiminin engelleneceği belirtilmektedir. Bebeğinizin koltuk kenarlarına tutunarak, düşerek, ağlayarak yürümesini sağlamanız gerekmektedir. Onu ilk olarak yürüteçde değil de, kendi azmi ile yürüdüğünde seyretmenin verdiği zevk çok daha farklı olacaktır.

Bebeklerde yürüme problemleri yaşanmaması açısından kesinlikle yürüteç kullanılmaması tavsiye edilmektedir. Bu gibi etkilerden sıyrılmak amacıyla yürüteç kullanmanız pek tavsiye edilmemektedir.
Ayrıca kemik gelişimine de olumsuz etkileri ispatlanan yürüteçlerin bebeklerin bacak aralarının açık olmasına sebep olmaktadır. Bütün bu etkilere rağmen yine de yürüteç kullanmak istiyorsanız. Bunu uzun süreli yapmamanızı, sadece onunla ilgilenemediğiniz ve tek başınıza olduğunuz anlarda yapmanızı tavsiye ederiz. Serbest yaşayan bebek daha çabuk ve hızlı bir şekilde yürümeyi öğreniyor, çünkü Allah c.c. insanoğluna bu yeteneği veriyor biz sadece yürüye bilmesine vesile oluyoruz.


Yorumunuzu Ekleyin

Disqus Yorumlar

Beğen